3 Mayıs 2012 Perşembe

Prof. dr. İbrahim Saraçoğlu' ndan Sağlık Notları

(Kaynak :  Saba Tümer ' e konuk olduğu program )
Hibiskus : çok güçlü bir antioksidan. Başka bir özelliği kan şekerini dengelemesi. Kan şekeriniz biraz yükseldiyse günde 2 defa hibiskus çayı içerseniz dengeler. Hipoglisemisi olanlar yani kan şekeri düşük olanlar hibiskus dan uzak durmalı. Ayrıca kolestorol düşürücüdür. Kolon kanser önleyicidir. Diz kapaklarında sıvı kaybı yaşayanlar haftada 3-4  defa hibiskus çayı tüketmeleri faydalı olur.

Hibiskus çayı : önce bardağa kaynar su dökülür. ( bitki çayları hep bu şekilde hazırlanmalı, yani bitkinin üzerine kaynar su dökülmesi doğru değildir. Suyun üzerine bitki koyulmalıdır. )

Sonra 1 tatlı kaşığı tepeleme hibiskus konulur. Bir defa karıştırın . hafif mayhoş bir tadı vardır. 4-5 dk sonra içime hazırdır. Üzerine 8-10 tane karanfil ekleyin. Yaklaşık 5 dk . sonra içilebilir.

Canlandırıcı uyarıcı etkisi vardır. Zinde olursunuz. Tazelik verir.

Siyah çay 3 bardaktan fazla içilmemeli. Alerjiyi tetikler. Örn. Astıma yatkın olanlar.

Açık çay içenler en kuvvetli çayı içmiş olurlar. Kafein çayda kahveye oranla daha fazladır. Taşikardisi, aritmisi olanlar fazla kullanılmasın.

Çay yemekten sonra hazmı kolaylaştırır. Şişkinliği alır.  Yemekten sonra kahve yerine çay içilmesi daha doğrudur.   

Zayıflamak için

-      Günde iki defa hibiskus ve biberiye çayı içilebilir. Programda prof. Dr. İbrahim sarçoğlu örnek olması için çaylar şu şekilde kullanılabilir: pazartesi ve Salı günde iki defa Çarşamba ,Perşembe günleri de biberiye çayı içilebilir. Biberiyenin zayıflatıcı etkisi vardır. Salataları çok ekşi ya da çok acı yapılmamalı damak tadını artırdığı için iştahı tetikleyebilir.

-      Evde doğal olarak yapılmış  meyveli yoğurt yiyin.

-      Çavdar yada tam buğday ekmeği tüketilmeli.

-      Keten tohumu havanda ezilip sabah ve akşam yoğurda karıştırılıp yenebilir.

-      Tatlandırıcılardan, kızartmalardan uzak durulmalı

-      Nar suyu içilmeli . Düşük tansiyonlular kesinlikle içmemeli.

-      Maydonoz nane marul bol tüketilmeli.

-      Zayıflamak isteyen pirinçten ve bezelyeden uzak durulmalı. Ama patates yenilebilir. Nedeni patatesteki nişasta kan şekerini hızlı yükseltmez ve dengede tutar. Hipoglisemi olanlar yemeğe saldırır. Yemekten önce orta boy haşlanmış patates yesinler.

-      Kuru üzümden uzak durun. Kan şekerini çok hızlı yükseltir.

-      Az tuz kullanın.

Bu şekilde ayda 2 kilo çok rahat verilir. Lahana kürünü de yaparak ayda 3,5 kilo çok rahat verilebilir. Bakınız lahana kürü :

http://www.saracoglu.at/bolum.php?name=bitkiler&hid=lahana

-      Yulaf ezmesiyle yoğurdu karıştırabilirler.

-      Lahana kürü büyük olanlardan olmalı .fotbol topu büyüklüğünde olanlardan değil. 2 tane yaprağını 1 litre suda 15 dk kaynatılacak. Dış yapraklarını ( yeşil sarımsı olanlarını)bir bardak öğledenönce 1 bardak öğleden sonra içilecek. Gaz yapmaması için içmeden hemen önce bir tatlı kaşığı limon sıkılabilir.

-      Yeşil mercimek çorbası yağ yakmaya yardımcı , kolestrolü düşürür.

-      Çok yememek için iştahı frenlemek için yemeklerden önce dereotu yenebilir.

Miyomu olanlar için soğan kürü için bakınız .

https://www.saracoglu.at/bolum.php?name=bitkiler&hid=kuru_sogan

Anne sütünü artırmak için taze incir günde 7-8 tane tüketin.  Aynı şekilde kuru incirde tüketilebilir. Sekiz dokuz kuru inciri 3 ,5 bardak suda 9-10 dk kaynat . bunun suyunu ikiye bölüp için

Anne sütünü artırmak için ayrıca taze beyaz üzüm mutlaka tüketin. ( en az bir salkım )

dereotu ve maden suyu anne sütünü artırırAnne sütünü azaltan gıdalar  ; turşu aşırı tuzlu yiyecekler

sinirsel uykusuzluk için (ve aynı zamanda) akciğer kanserini engellemede karabaş çayı içilebilir.

Parkinson için kuru veya taze bakla bol tüketilmeli

Ayaktaki mantarlar için aynısefa bitkisi ( portakal nergisi ) bir avuç aynı sefa bitkisi alınır bir lt suda 7-8 dk kaynatın. Leğene dökün ayaklarınızı bekletin. Gün aşırı yapın . ılık olması lazım. 15 dk ayaklarınızı bekletin.Troid nodülü için  5-6 ay dereotu tüketmeliler . birer tutam sabah öğle akşam.

Migren için biberiye günde 3 defa bir bardak suda 9 dk kaynatılacak. Sabah öğle akşam içilmeli

Depresif regl dönemi geçiren bayanlar( yani genel anlamda depresyondaki bayanlardan bahsedilmiyor. Sadece regl dönemini kapsayan dönemdeki depresif durumdan bahsediliyor) papatya çayı içmeliler. Regl başlamadan 3 gün evvel başlayıp bitene kadar içilmeli ve akşamları bol tarçınlı tatlı etkili olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder